Aranka György szobra

SZERZŐ: Vécsei Hunor


FELMÉRÉS IDEJE: 2015. május 4.


KÖZZÉTÉTEL IDEJE: 2018. április 11.


UTOLSÓ FRISSÍTÉS: 2018. április 11.

KATEGÓRIA: köztéri emlék


TIPUS: egész alakos szobor


ANYAG: bronz

DATÁLÁS: 2008

DATÁLÁS: 2008
MŰVÉSZ: Gyarmathy János

ELHELYEZÉS: A színház épülete mögött, az Aurel Filimon (volt Iskola) utcában, a tömbházak melletti kis parkban.

GALÉRIÁK
TÖRTÉNETI ADATOK
Aranka György (1737–1817) írót, irodalomszervezőt, nyelvművelőt nem csak a helyi gimnáziumban folytatott tanulmányai kötötték a városhoz, hanem a később betöltött hivatalai is, mivel 1764-től a marosvásárhelyi Királyi Táblán dolgozott, 1796-tól táblai ülnökként, majd Marosvásárhely törvényszéki bírájaként. Az Erdélyi Magyar Nyelvművelő Társaság megalapítása mellett fontos szerepe volt az erdélyi Kéziratkiadó Társaság létrehozásában is (MAMŰL, 2003. 127). A város Aranka-tiszteletének első jele, hogy 1900-ban utcát neveztek el a nyelvművelőről (napjainkban Abrudbányai utca – strada Abrudului, vö. Pál-Antal, 1997. 61). Emléke képzőművészeti eszközökkel való megfogalmazásának is előzményei vannak a városban: az 1913-ra elkészülő Kultúrpalota négy homlokzati domborműve közül – melyeket Kallós Ede szobrászművész készített – az egyik, melynek felirata „ARANKA GYÖRGYÉK” a művelődésszervezőt jeleníti meg, asztalánál ülve, hivatali környezetben, több alak társaságában.
 
A Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány kezdeményezésére 2008. május 31-én újra tiszteletét tette a város magyar közönsége Aranka György emléke előtt, ekkor került felavatásra Gyarmathy János szobrászművész egész alakos szobra (Nagy, 2008).
 
Gyarmathy János 1955-ben született Nyárádszeredában. Művészeti tanulmányait 1976–1980 között végezte a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola szobrászat szakán, Korondi Jenő növendékeként. Az egyetem elvégzése óta a marosvásárhelyi Művészeti Iskola szobrászat tanára (Nagy M. K., 2010. 27). Munkáira leginkább egyfajta álomszerű, szürrealista hangvétel jellemző, jelképekkel gazdag képi világa Marc Chagalléval rokonítható.
 
A kezében könyvet és gyertyát tartó nyelvművelő szobra a helyi lakosság nyelvi jogokért való küzdelmére is utal: 1990 februárjában, a kommunista rendszer bukása után a helybéli magyar lakosság tízezrei vonultak végig Marosvásárhely utcáin, könyvvel és gyertyával a kézben, az anyanyelv védelmében. A helyi magyar sajtó a következőképp örökítette meg a megmozdulást: „Gyűlünk, gyülekezünk, sokasodunk a Bolyai téren, Marosvásárhelyen. Innen indul a néma tüntetés édes anyanyelvünkért, nemzeti jogainkért, jövőnkért. Kezünkben gyertya és könyv. (…) Pirosló arcú fiatalok Petőfi könyvével a kézben és Petőfi verseivel a szívben menetelnek némán, méltósággal Marosvásárhelyen, 1990. február tizedikén.” (Barabás, 1990. 2.)
LEÍRÁS/MŰVÉSZETI LEÍRÁS
Gyarmathy János térszobrán előrelépő állapotában megragadva, előrenyújtott bal kezében könyvvel és gyertyával jelenik meg az Aranka Györgyöt jelképező alak. A 2 méter magas szobor talapzatául egy kisebb, kváderkövekből kirakott halom szolgál, mely által az alkotás kiemelkedik a tér síkjából, de ugyanakkor nem veszít emberközeliségéből sem. A nyelvművelésre való utalásként egyes kockakövek helyén, az ábécé bronz domborított betűi jelennek meg. A művész által 2006-ban készített Magvető című kisplasztikája az Aranka György szobor előképeként értelmezhető.
FELIRAT/EMLÉKTÁBLA
A szobor talapzatán, kis bronztáblán: ARANKA GYÖRGY / 1737-1817
BIBLIOGRÁFIA
Magyar Művelődéstörténeti Lexikon I. Budapest 2003.
 
Pál-Antal Sándor: A marosvásárhelyi utcák, közök és terek történeti névtára. Mentor Kiadó, Marosvásárhely 1997.
 
Nagy Miklós Kund: Gyarmathy János. Marosvásárhely 2010.
 
Nagy Botond: Szoboravató Marosvásárhelyen. Népújság 2008, LX. évf. 126. sz. URL: http://www.hhrf.org/nepujsag/08jun/8nu0602t.htm [2015. 05. 04.]
 
Barabás László: Petőfivel. Erdélyi Figyelő 1990, II. évf. 4. sz. 2.