Egykori evangélikus elemi iskola és papilak

SZERZŐ: Mihály Melinda és Barabás Kisanna


FELMÉRÉS IDEJE: 2014. április 4.


KÖZZÉTÉTEL IDEJE: 2018. április 11.


UTOLSÓ FRISSÍTÉS: 2018. április 11.

CÍM: Horea utca 1.


TÖRTÉNELMI CÍM(EK): Baross Gábor utca 4.


EREDETI FUNKCIÓ: lakóépület

DATÁLÁS: 1871-1872
TERVEZŐ: ismeretlen

STÍLUS: Klasszicista

GALÉRIÁK
TÖRTÉNETI ADATOK
A marosvásárhelyi lutheránusok 1828-ban megvették báró Bruckenthal Károlynak, Fogaras vidék kapitányának a Poklos utca és a Hajós-köz által határolt északi saroktelkét. A telken levő házat paplakká alakították át. A várostól templomhelyet kértek, átmeneti jelleggel a paplak épületének egyik részében 1829-re létrehoztak egy imaházat. 1819-től egy üres majorhelyet birtokoltak a Hajós-köz és a Tábor utca sarkán, amelyre iskolát szándékoztak építeni, de pénz szűkében ezt a telket már 1829-ben eladták. Az elemi iskolát a saroktelken levő „régi épületben” akarták berendezni; megalapítására csak 1851-ben került sor.
 
A saroktelek épületeiről az 1847-es canonica visitatio számol be: „A paplak jókarban levő kőház, van benne két szoba, konyha, egy kis benyíló és egy nagyobb szoba, mely istentiszteleti célokra van berendezve. Az udvarban levő ház fából épült, rozoga állapotban van, egy nagyobb, egy kisebb szobát és konyhát foglal magába.” Az evangélikusok a várostól nem kaptak templomhelyet, imaházuknak az 1862-es átépítés során adtak templomszerű megjelenést. Az iskola működése az 1866/67. tanévtől állandósult, előbb a paplakban, mivel a régi faépület nem felelt meg az iskolai céloknak. Az új iskolát, azaz az itt szóban forgó épületet, 1871-ben kezdték el építeni, 1872-ben befejezték, majd ugyanebben az évben egy tűzeset során leégett tetőzetét javították.
 
1887 végén–1888 elején a második tanítói állás betöltésével megváltozott az épületek használata. A pap átköltözött az iskola épületében levő lakásba, az addigi paplak első szobája lett a tanító lakása, a másik szobát tanteremként használták.
 
Az 1898-as törzskönyv szerint a Baross Gábor utca 2. és 4. szám alatti ingatlan volt az evangélikus egyházközség birtokában. A házszámokhoz tartozó 677-es helyrajzi szám házat és udvart jelölt. Az egyházközség tulajdona volt a szomszédos, kertként bejegyzett, utcára néző beépítetlen telek is a 678-as helyrajzi szám alatt. Az 1898. évi térképszelvény szerint az itt vizsgált telken a templomtól jobbra egy téglalap alaprajzú, utcavonalas beépítésű lakóház állt. Ugyanezt az állapotot rögzítette a város 1902 körüli átnézeti térképe is.
 
1902-ben felépült a Baross Gábor utca 4a. szám alatti bérház, az iskolai tanterem és paplak funkciókat betöltő 4-es számú ház szomszédságában. Ugyanekkor a templommal egy fedél alatt levő két szoba (tanítói lakás és tanterem) „a falak más elhelyezése által két szoba-konyhás tanítói lakássá épült át”, az 1908-ig működő iskola pedig a régi nagykapu helyén felépített új szobával bővült. Az építkezési iratcsomóban megőrződött, Barabás [István vagy Domokos] kőművesmester által másolt tervrajz alapján elmondható, hogy a templom jobb oldalán levő épületrészt egy bejárati folyósóval, valamint egy szobával kötötték össze az 1870-es évek elején épült iskolával; a toldalékot téglából és bádogfedéllel engedélyezték. Az új bérház tervrajzán megfigyelhető, hogy ugyanekkor a papi lak udvari homlokzatának bal széléhez egy téglafalú, bádogfedelű, kisméretű éléskamrát szándékoztak toldani.
 
1911-ben és 1919-ben a Baross Gábor utca 4–4a. számok alatti ingatlanok továbbra is a lutheránus egyházközség birtokában voltak. A 4a. szám alatti bérházat (jelenleg Horea utca 3. szám) 1922-ben eladták; a templomot, a jobb oldalán álló tanítói lakást és az 1902-ben a régi nagykapu helyén épített tantermet a 20. század második felében lebontották.
MŰVÉSZETTÖRTÉNETI LEÍRÁS
A délkelet-északnyugat tájolású lakóház az egykori evangélikus templom északnyugati szomszédja volt, a templom bontását követően az utca zárt soros beépítésű délnyugati házsorának első főtér felőli épülete.
 
A 2009-ben még lepusztult főhomlokzatot az elmúlt években felújították, a világosbarnára festett felületet sötétbarna színnel is kiemelt, vakolt lábazat és gazdagon profilált, hangsúlyos koronázópárkány tagolja (1–4, 8. kép). Az öttengelyes főhomlokzatot azonos kialakítású ablaknyílások törik át (a középső tengelyben vakablak található). Az ablakok egyenes záródásúak, nyílásaikat profilált vakolatkeret, profilált szemöldökpárkány és szintén profilált, folytonos, az összes ablakot összekötő könyöklőpárkány tagolja (5–7. kép). Főtér felőli oldalát napjainkban teljes mértékben takarja a homlokzat elé felhúzott gyorsbüfé ideiglenes épülete (9. kép), az északnyugati, a kocsibehajtó felőli homlokzat  tagolatlan . Az udvari homlokzat bal oldalához, kisméretű, téglafalakkal határolt melléktér kapcsolódik, majd egy deszkafalú rész, melyben padlásfeljáró található, végül a jobb oldalon egy jó állapotú mellvédes tornác. Az épületet ipari cseréppel héjalt nyeregtető fedi, melyet két kémény tör át (1. kép).
 
A téglalap alaprajzú, földszintes lakóház főbejárata a szomszédos, Baross Gábor utca 3. számú neobarokk lakóház kocsibehajtóján keresztül, a kapualj végében kialakított deszkakapun keresztül nyílik. Szintén a kapualj végében, a gyalogos deszkakapu mellett meredek falépcső vezet a padlástérbe. A lakóház második gyalogos bejárata a telket élnyugat felől határoló deszkakerítésen keresztül nyílik.
 
Az épület főhomlokzata ma is őrzi eredeti, kapcsolt gerébtokos, kifelé-befelé nyíló ablakait, melynek alsó ablakszárnyai kettős tagolásúak. Az ablakszárnyakat sarokpántok és zsanérok rögzítik, az alsó ablakszárnyak tolóretesszel, a felsők külső kallantyúval záródnak (5., 7. kép). Megfigyeléseink szerint az ablakok belső – külső felükön profilléccel tagolt – rétegei a korábbiak, melyeket utólag külső ablakszárnyakkal egészítettek ki.
 
A belső terekbe nem sikerült bejutni.
BIBLIOGRÁFIA
Benkő Károly: Marosvásárhely szabad királyi város leírása 1862-ben. S.a.r. Pál-Antal Sándor. Marosvásárhely, Mentor Kiadó, 2001.
 
Belterület C4.
Marosvásárhely szabad királyi város belterületének eredeti felvételi térképszelvényei. Térképezte 1896–1899-ben Pompéry Elemér okl. mérnök. Hitelesítve: 1899. január 28.
 
Beyer Fülöp: A marosvásárhelyi Ág. Hitv. Ev. Egyház keletkezése és százéves története. Marosvásárhely, Tipografia Benkő, 1929.
 
Házszámjegyzék 1911, I.
Házszám-jegyzék Marosvásárhely sz. kir. város birtokvalósítási munkálataihoz. I. füzet. 1911. június. Román Országos Levéltár Maros Megyei Igazgatósága, Kataszteri gyűjtemény, 4352.
 
Tanácsi iratok
Román Országos Levéltár Maros Megyei Hivatala, Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala (Fondul Primăria Târgu Mureș), Városi Tanács (Consiliul orașului) iratai.
 
Teleklajstrom 1919
Maros-Vásárhely sz. kir. város telekérték-adójának kivetési lajstroma az 1919-ik évre. Maros-Vásárhely sz. kir. város házinyomdája, 1919.
 
Térkép 1902 k.
Marosvásárhely szab. kir. város belterületének átnézeti térképe. 1902 körül. Román Országos Levéltár Maros Megyei Hivatala, Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala (Fondul Primăria Târgu Mureș), Műszaki iratok (Acte technice, nr. inv. 109.), II. doboz, 49.
 
Törzskönyv 1898
Marosvásárhely belterületeinek törzskönyve 1898. Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal.